Palenie Flagi ― gdzie tu jaki język?

ENG

Stany Zjednoczone versus Eichman, Stany Zjednoczone versus Haggerty, Texas versus Johnson: wszystkie te sprawy wniosły o wolność mowy pod Pierwszą Poprawką, która mówi, Kongres nie będzie tworzyć przepisów ograniczających wolność mowy bądź prasy.
Stany Zjednoczone przeciwko Eichmanowi
Stany Zjednoczone przeciwko Haggerty’emu
Texas przeciwko Johnsonowi

Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Eichmana mówi:
Zainteresowanie rządu w zachowaniu flagi jako symbolu nie przeważyło ponad prawem jednostki do uwłaczania owemu symbolowi poprzez zachowanie ekspresywne.

Prawo i życie tworzą głębię wyrafinowanego szczegółu, którą Sąd Najwyższy ma biegłość nieugięcie rozważać. Lingwistka, którą jestem — zarówno jak osobą przeciwną paleniu Flagi — analizuję wysłowienie i się zastanawiam. Sąd Najwyższy uznał Flagę za symbol. Co flaga narodowa symbolizuje? Kraj, ludzi i język.

Flaga nie koreluje jedynie z władzami.

Associations with a country flag
Public Domain Pictures Net
Kirk F, M. Shemesh, P. Kratochvil, Sh. Jablonski

Nawet jeśli nikogo wokół nie lubić, żyć raczej w namiocie, samemu szyć ubrania, dla jedzenia polować ― a to, by się uwolnić od amerykańskiego kapitalizmu ― pozostaje przyczyna i skutek.

Konstytucji nigdy by nie miało jak być ― co za tym idzie, Poprawek ― bez ludzi którzy walczyli o amerykańską wolność, także w Forcie McHenry. Flaga również ich symbolizuje, a amerykański hymn narodowy pielęgnuje pamięć.

Fort McHenry
Wikimedia Commons, Fort McHenry, Public Domain.

Dalej, czy możemy mieć spalenie za akt mowny?
Wikipedia, Akt mowny

Czy powstaje choćby dźwięk mowy, jeśli ludzie siedzą cicho przy obozowym ognisku, ogrzewając dłonie? Czy sam płomień przyniesie mowę, pismo albo druk? Czy trzaski i syki utworzą zwrotki, tetrastychy, epody? Czy usłyszelibyśmy anakruzę?

Język potrafi być sztuką, a narodowa flaga symbolizuje także język. Wewnątrz zarówno jak poza USA, angielski amerykański jest najbliższym skojarzeniem. Nie powiedzielibyśmy, że hiszpański pochodzi z USA.


REKLAMA

Poezja Emilii Dickinson po polsku
Czas a Wieczność | Miłość | Natura | Życie.

Notki do poezji Emilii Dickinson | Fascykuły i druk; korelat poetycki z Websterem 1828, inspiracja łaciną i greką, wątek arystotelesowski, Rzecz perpetualna — ta zasadza się nie na czasie, ale na wieczności. Więcej→


Pierwsza Poprawka mówi, że ludzie mają prawo do wolności mowy. Nie mówi ona, *Kongres nie będzie tworzyć praw ograniczających zachowanie ekspresywne, a to na szczęście: ludzkie zachowania ekspresywne to bardzo szerokie spektrum, którego część może podlegać prawnym ograniczeniom, językiem nie będąc wcale.

Nie wspieram przy tym pojęcia „desakralizacji flagi”. Słówko desakralizacja sugeruje nadużycie na świętości. Flagi są dla ludzi i mam nadzieję, że w ręce ludzi dałoby się sprawę przekazać: decyzję mogłoby przynieść powszechne głosowanie.


REKLAMA
Jeśli jej umiejętność została wzięta za nadnaturalną, świat może i nigdy nie widział jej oryginalnego pisma. Zapraszam do Wierszy Emilii Dickinson w przekładzie Teresy Pelka: zwrotka tematyczna, notki o inspiracji greką i łaciną, korelacie z Websterem 1828 oraz wątku arystotelesowskim, „Rzecz perpetualna — ta zasadza się nie na czasie, ale na wieczności”.
Format elektroniczny $2.99
Okładka twarda, 272 strony $22.34

Załączona analiza utworów pożytkuje kryterium obejmujące epsilon, strukturę orzeczenia, kontur samogłoskowy, fonemikę, odniesienie osobowe w myśli abstrakcyjnej i ogółem stylistyczną spójność. Rezultat wspiera zastrzeżenia względem oryginalności zszywek. Zawsze jest też proste pytanie: czy wierzymy, że Emilia Dickinson próbowała opowiedzieć o bardzo wyjątkowych Pszczołach, Uszach, czy Ptakach, tak szczególnych, że je piszemy z dużej litery?