Voodoo miłość?

Miłość romantyczna może przynieść rozrost tkanki nerwowej, o ile dać uczuciu nie dłużej niż rok. Wikipedia relacjonuje o miłości romantycznej i NGF, ■→Czynniku wzrostu tkanki nerwowej:
Niedawne badania wykazały iż koncentracja czynnika wzrostu nerwów (NGF) w plaźmie krwi jest znacząco wyższa u jednostek w związku romantycznym z inną osobą przez mniej niż 12 miesięcy.

Wieść przyszła wraz z ■→Psychoneuroendokrynologią, periodykiem łączącym neurologię, endokrynologię oraz psychologię, czyli, neuron, gruczoł i cóż, nieuniknienie rodzaj symbolicznego ego. Gwoli ćwiczenia symbolu, będę teraz czytać jakbym miała lat 15, a podrosnę o proporcję ludzkiego chronologicznego wieku pod koniec wpisu. Periodyk mówi,
Zważywszy na złożoność uczucia takiego jak miłość, nie byłaby niespodzianką różnorodność mechanizmów biochemicznych, przy zmianach nastroju u początku romantycznego związku.

Streszczenie pokazuje NGF dla (a) ludzi co się właśnie zakochali, 227 pg/ml; (b) tych w długotrwałych związkach, 123 pg/ml; oraz (c) osób niepozostających w związku, 149 pg/ml.

Jeśli NGF jest dobre i przychodzi z miłością, długotrwała, kochająca i wzajemna skłonność to najgorsza okoliczność dla NGF lub miłości, czy też obydwu.

Joke emoticon

NGF jest zdolne pośrednio stymulować ekspresję hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), zwiększając wydzielanie wasopresyny, dodaje do obrazu Wikipedia.

Co do długich i naukowych słówek jak adrenokortykotropowy, da się je skopiować i wkleić w Merriam-Webstera w sieci. Słownik mówi iż adreno•cortico•tropic to coś co stymuluje gruczoły nadnerczowe.
■→Merriam-Webster online, Adrenocorticotropic

■→Ten tekst jest też dostępny po angielsku.

Sprawdźmy teraz co część działa. Gruczoł nadnerczowy wytwarza hormon, epinefrynę:
■→Merriam-Webster, definicja dla dzieci.

Epinefryna to ■→hormon stresu; działa w reakcji somatycznej typu walka-ucieczka, jak gdy się ktoś znajduje w niebezpiecznej, strasznej, lub wysoce konkurencyjnej sytuacji, ■→wyjaśnia Merriam-Webster.

Słownik ■→nie ma frazy “miłość romantyczna”. Możemy poszukać w internecie epinefryny: okazuje się podejrzaną w “śmierci wudu”. Inna jej nazwą jest adrenalina.

Zgony “psychogeniczne” czy “psychosomatyczne” odnotowywano niezależnie od kultury czy geografii, w obozach, koncentracyjnych i jenieckich. Nadaktywność adrenergiczna została wskazana jako czynnik. Taka nadaktywność może nastąpić przy obrażeniach.
■→British Journal of Urology: Patologia nadaktywności adrenergicznej
■→Wikipedia: Śmierć wudu

Wygląda na dość oczywiste, że nadmiar epinefryny zabija. Co do wasopresyny, to właściwie homeostatyk; może brać udział w pamiętaniu równie dobrze jak zapominaniu. Jest aktywna w regulacji poziomu sodu w organiźmie (jak z kuchennej soli; Vander et al., Human Neurophysiology, 1985).

Grupy LVP (lizyna wasopresyny) oraz placebo wykazały się poprawą; nie mamy jednak jak zgłosić wzmacniającego efektu LVP, gdyż placebo okazało się dla pamięci równie skuteczne, mówią badacze.
■→NCBI: Wpływ wasopresyny oraz oksytocyny na ludzką pamięć

Używali jako placebo solanki, a ludzkie potencjały czynnościowe oraz gradacyjne wspomóc potrafi szczypta soli. Ale po co zapuszczać dla miłości nerwy?
Nerw to pęczek różnej długości i grubości włókien nerwowych (wypustek neuronów, aksonów) okrytych wspólną otoczką, w obwodowym układzie nerwowym.
W ośrodkowym układzie nerwowym, nazywa się czasem neurony komórkami nerwowymi, choć pojęcie to jest potencjalnie mylące, jako że wiele neuronów nie ma nerwów, ■→mówi Wikipedia absolutnie poprawnie.

Zanim się zakłopoczemy nad jakimiś możliwymi implikacjami których słownik dla dzieci by nie miał, pomyślmy o ludzkich mięśniach i poruszaniu się. Ludzie od symbolicznego ego (fraza może i łatwiejsza niż ■→konglomerat jak psychoneuroendokrynolog) pobrali próbki krwi od mężczyzn i kobiet których styl życia różnił się względem aktywności mięśniowej.

Owi świeżo zakochani wychodzili najczęściej, a ustatkowali się w przeciągu mniej więcej 12 miesięcy. Ci w długotrwałych związkach dzielili codzienne obowiązki, a więcej czasu spędzali razem się relaksując. Ci żyjący samodzielnie nie mieli partnera ani małżonka by wspólnie prowadzić dom.

Próbki krwi czy miłosne napoje raczej standardem się nie staną, ale mogę się teraz stać nieco dojrzalsza, dla przedsięwzięć językowych. Wikipedia ■→mówi,
Kortyzol współdziała z adrenaliną (epinefryną) w tworzeniu ■→wspomnień wydarzeń emocjonalnych w pamięci krótkiej; jest to proponowany mechanizm zachowania ■→wspomnień migawkowych, a może powstawać jako sposób na zapamiętanie czego unikać w przyszłości.[34] Jednakowoż, długoterminowe narażenie na kortyzol niszczy komórki ■→hippokampa;[35] zniszczenia takie skutkują ograniczeniem zdolności do uczenia się.

Wydarzeń lepiej w ciele unikać, por. ■→kardiowaskularne, zdolne także wpłynąć na mózg. Względem pamięci językowej, absolutnie nie mamy jak chcieć mechanizmu kortyzolowego by nam nakazywał treści unikać. Na koniec, podwzgórze i przysadka to nie wszystkie w mózgu inne lokalizacje, o jakich by mówić względem odpowiedzi na poziomy kortyzolu (■→WebMD).

Na szczęście są ćwiczenia fizyczne, jak się kocha dobre nerwy. A co do dobrego i codziennego życiowego doświadczenia, powiedzieć mi się nie da, iż stres dobrze by robił w jednym kontekście z językiem, a dalej, miłością.


REKLAMA

Świat może i nigdy nie widział jej oryginalnego pisma, jeśli jej umiejętność została wzięta za nadnaturalną. Zapraszam do Wierszy Emilii Dickinson w przekładzie Teresy Pelka: zwrotka tematyczna, notki o inspiracji greką i łaciną, korelacie z Websterem 1828 oraz wątku arystotelesowskim, Rzecz perpetualna — ta nie zasadza się na czasie, ale na wieczności.
Wolny dostęp,
■→PDF w Internet Archive
■→E-pub 2.99 USD
Okładka twarda
■→268 stron, 21.91 USD


Plakaty dostępne także do zakupu

The world may never have seen her original handwriting, if her skill was taken for supernatural. Feel welcome to Poems by Emily Dickinson prepared for print by Teresa Pelka: thematic stanzas, notes on the Greek and Latin inspiration, the correlative with Webster 1828, and the Aristotelian motif, Things perpetual — these are not in time, but in eternity.
■→Internet Archive, free PDF access;
Electronic format, 2.99 USD
■→E-pub | NOOK Book | Kindle
Soft cover, 260 pages, 16.89 USD
■→Amazon | Barnes & Noble
Hard cover, 260 pages, 21.91 USD
Barnes & Noble | Lulu

POEMS BY EMILY DICKINSON, E-BOOK